16 května, 2018

Středisko

Historie

Začátky skautování ve Vrdech Jelikož se dochovala pouze kronika oddílu vlčat z roku 1946 – 1947, můžeme historii skautingu v naší obci odvodit pouze z tohoto pramene…
15. oddíl vlčat byl založen v květnu 1945 a jak se v kronice píše “ byl opomíjen a nebyl takový jaký měl být, snad proto, že Med byl v Praze zaměstnán.“ Proto v květnu 1946 převzal vedení oddílu Josef Šmidrkal. Oddíl tehdy čítal 3 smečky s celkem 22 kluky, přesný seznam je též v kronice dobře zachován. V čele smeček byly: Václav Ślechta (Šmudla), Miroslav Tomíšek (Svrbínek) a Václav Tomiška.
Smečka vlčat začala pořádat řadu zajímavých akcí a jednou z nich byl i první výlet 19. května 1946. Cílem výletu byl Pekelský rybník na Kraskově. Chlapci se těšili i z dalších podniků : výpravy do Vinař, vycházky na Lichnici. Velkým úspěchem byl v létě 1947 první tábor v Rokytnici nad Jizerou. I kdyˇ byli ubytováni ve dvou staveních podobných srubům a ne ve stanech. Smekám klobouk před jejich dopravou na tento tábor vlakem, dopravovat takto 35 vlčáků je opravdu náročné. Dnes by tento způsob dopravy asi moc šťastným řešením nebyl. Rovněž je úctihodné, že byl tento tábor společní skatům v Vrdů, Jablonce nad Jizerou a Rokytnice.
Jelikož se vlčata rychle rozrůstala, bylo nutné pro rok 1947-48 hledat dalšího vedoucího. Ochotně se přihlásil střediskový vedoucí bratr Maduka. dalším obětavcem podílejícím se činnosti smečky byl bratr Jiří Kebza. Smečka vlčat byla rozdělena pro tento skautský rok na šestku žlutou a šestku červenou. 28. říjny 1947 byla smečka přítomna při otevírání nových kluboven v Čáslavi. Slavnostního otevření se zúčastnil i R. Plajner.
Bohužel zde kronika končí, a proto Vás dál informovat o dalším dění nemohu. Ale skaut je zvídavý, a tak, co se nepodařilo zjisti mě, vypátrají snad jiní.

Něco málo o současném středisku Vrdy – Bučice

Naše středisko bylo založeno z iniciativy party trempů v dubnu 1990 a bylo velkým štěstím, že záhy po svém vzniku získalo do pronájmu od obce budovu bývalého statku v Dolních Bučicích.
Vůdcem střediska byl zvolen Vladimír Poskočil, hospodářkou Ludmila Poskočilová. Aby mohlo být středisko řádně zaregistrováno muselo mít min. 3 oddíly. Vznikl tedy 13. oddíl skautů, 12. oddíl vlčat, 1. oddíl skautek a 5. oddíl světlušek (poz.: skautky byly později pro malý počet dětí registrovány při oddíle světlušek). Zároveň byl zaregistrován kmen/klub oldskautů (dospělí členové , kteří nevedou oddíl).
Řízení střediska probíhalo zpočátku jen na základě domluvy mezi jednotlivými vůdce. Středisková rada se začala pravidelně scházet od září 1999. Jelikož místnosti pro klubovny byly v hrozném stavu, bylo nutné vynaložit nemalé prostředky na jejich pozvolnou opravu. Později se vybudovalo i sociální zařízení, kuchyňka i velká společenská místnost. V současné době probíhají nemalé úpravy na pozemku za klubovnami.
Všechny oddíly se pravidelně scházejí na řadě střediskových akcí mezi než patří drakyády, vánoční besídka, táboření v Račím údolí, pořádání Svojsíkova závodu a další.